![](https://static.wixstatic.com/media/44731a_0824129d45214a04b98fe1e43bfb295a~mv2.png/v1/fill/w_49,h_33,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/44731a_0824129d45214a04b98fe1e43bfb295a~mv2.png)
TRF1 - французька 155-мм польова гаубиця. Вона була розроблена компанією GIAT Industries наприкінці 1970-х років як заміна BF-50 на озброєнні французької армії. Вперше ця гаубиця була публічно представлена в 1979 році. Кілька років пішло на доопрацювання конструкції. Військові випробування розпочалися у 1987 році. Серійне виробництво розпочалося лише в 1989 році і припинилося в 1993 році. Була побудована відносно невелика кількість цих гаубиць. Французька армія отримала лише 105 таких. Цікаво, що TRF1 так і не отримала широкого застосування у французькій армії. Деякі джерела повідомляють, що на озброєнні було лише 13 гаубиць, причому 12 з цих 13 були розгорнуті французькою армією в Джибуті. Решта перебували на зберіганні. У 2022 році французька армія зняла з озброєння всі свої TRF1. Певна кількість гаубиць була поставлена в Україну для захисту від російського вторгнення.
![](https://static.wixstatic.com/media/44731a_19c0bcbbcbec46b795509ca616c9650e~mv2.png/v1/fill/w_49,h_45,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/44731a_19c0bcbbcbec46b795509ca616c9650e~mv2.png)
TRF1 оснащена боєприпасами калібру 155 мм/L40. Такі ж боєприпаси використовує самохідна гаубиця AU-F1 GCT. Вона може стріляти всіма стандартними 155-мм боєприпасами НАТО. Має гідравлічний лоток, який допомагає завантажувати снаряди.
Гаубиця використовує колісний лафет. Горизонтальне наведення – 27° вліво та до 38° вправо. Вертикальне – від -6 ° до +66 °.
Гармата TRF1 із довжиною ствола в 39 калібрів має дальність стрільби до 24 км при використанні звичайних снарядів, та до 30 км – активно-реактивних. Дальність стрільби прямою наводкою - 2 км.
TRF1 оснащена напівавтоматичною системою заряджання. Максимальна скорострільність - 6 снарядів за хвилину. Такий темп стрільби можна підтримувати протягом 2 хвилин. Ця гаубиця може стріляти короткою чергою з 3 снарядів протягом 15 секунд. Хоча підтримувати таку високу скорострільність неможливо через втому екіпажу та перегрів гармати. Стандарний темп стрільби - 2 снаряди на хвилину. Ресурс ствола TRF1 розрахований на 3000 пострілів.
Обслуговується екіпажем з 7 чоловік. Близько 2 хвилин йде на підготовку гаубиці до стрільби.
![](https://static.wixstatic.com/media/44731a_f5fd44109f0f41719f5bcdaafc96ec8e~mv2.png/v1/fill/w_49,h_33,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/44731a_f5fd44109f0f41719f5bcdaafc96ec8e~mv2.png)
Артилеристи "Азову" ведуть вогонь з гаубиці TRF1 TRF1 занадто важка, щоб її міг переміщати екіпаж. Тому ця гаубиця була оснащена невеликим двигуном потужністю 32 к.с. і може рухатись сама. Після встановлення на позицію вона може самостійно переміщатись на короткі дистанції. Максимальна швидкість руху по дорогах - 8 км/год. Цей двигун також приводить у дію гідравлічні системи гаубиці та допомагає розміщенню та переміщенню.
![](https://static.wixstatic.com/media/44731a_484ca05269864662be187697445de75c~mv2.png/v1/fill/w_49,h_41,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/44731a_484ca05269864662be187697445de75c~mv2.png)
На озброєнні французької армії гаубиця TRF1 буксирувалася важкою вантажівкою Renault TRM-10000. Існувала спеціальна артилерійська версія тягача, призначена для цієї ролі. Він перевозив екіпаж та до 56 снарядів. Максимальна швидкість буксирування - 80 км/год.
![](https://static.wixstatic.com/media/44731a_11181488a5084e79a6d95a929749e0e4~mv2.png/v1/fill/w_49,h_33,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/44731a_11181488a5084e79a6d95a929749e0e4~mv2.png)
Джерела: militarytoday.com, armyinform.com.ua